לחיות ללא ספקות

יש לכם תעלומה או חשד ? אנחנו הפתרון הנכון

הכנה לבדיקה

הכנה לבדיקת פוליגרף

נבדקים יקרים,

לפניכם, הסבר קצר על בדיקת הפוליגרף ועל מהלכה. לפני ביצוע הבדיקה העצמה, תקבלו הסבר מפורט על תהליך הבדיקה ומשמעותה.

מהי בדיקת הפוליגרף?

בדיקת פוליגרף היא בדיקת שמטרתה לבחון את אמיתות דברי הנבדק, באמצעות פרמטרים פיזיולוגיים, כגון נשימה, דופק, לחץ דם והזעה. הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר אלקטרוני בשם פוליגרף, ובעברית – גלאי שקר או מכונת אמת.

משך הבדיקה הוא כשעה, ובמהלכה נשאל הנבדק שאלות שונות. השינויים במדדים המצוינים בעת המענה על השאלות, מתועדים במכשיר בצורה גרפית על גבי מסך המחשב. במהלך הבדיקה ולאחריה מנתח בודק הפוליגרף את הנתונים המתקבלים ומפענח אותם, על מנת לקבוע האם הנבדק משקר או דובר אמת.

האם התרגשות יכולה להשפיע על תוצאות הבדיקה?

נבדקים רבים חוששים שהתרגשותם עלולה לשבש את פעילות מכשיר הפוליגרף, מכיוון שביכולתו להשפיע על הנשימה, על הדופק ועל ההזעה. יחד עם זאת, מבצעי הבדיקה מודעים לכך שמדובר בתגובה טבעית. על כן, הבודקים (שעוברים הכשרה מיוחדת) מכיילים את המכשיר, כך שיקלוט את תגובותיו הרגילות של הנבדק, כאשר הוא דובר אמת, ומנגד, כאשר הוא לא. באופן זה, המכשור הרגיש מסוגל "להתעלם" מן ההתרגשות ולספק נתונים מהימנים. תופעות נוספות שאינן משפיעות על הבדיקה הן לחץ דם גבוה, כולסטרול בדם, הפרעות לב, אסטמה וכיוצא באלו.

האם הבדיקה יכולה לסכן את הנבדק?

בדיקת הפוליגרף אינה פולשנית ואינה מפעילה כל לחץ מהותי על גוף הנבדק. על כן, אין לה שום השפעה ישירה על הנבדק או על בריאותו. יחד עם זאת, אם קיימת בעיה רפואית כלשהי, מומלץ להתריע על כך בפני מבצע/ת הבדיקה.

כיצד מזהים דברי שקר ומבדילים ביניהם לדברי אמת?

בניגוד לתגובות מוטוריות, התגובות הפיזיולוגיות בשעת אמירת דבר שקר או אמת, אינן נשלטות. לכן אדם יכול לשקר, אך תגובות הגוף לא. כאשר הנבדק משיב בכנות לשאלה שנשאל, המדדים הפיזיולוגיים אינם משתנים מן הרמות המקובלות ואינם חורגים מן הנורמה שנצפתה מראש. לעומת זאת, כאשר אדם מגיב בדבר שקר, החשש מפני גילויו מביא לשינויים פיזיולוגיים לא רצוניים. אלה באים לידי ביטוי במאפייני הנשימה, הדופק, לחץ הדם וההזעה. השינויים הללו נקלטים ונרשמים במכשיר, ומבצע הבדיקה המנוסה יודע כיצד לפענח אותם.

האם ניתן לשנות את השאלות או התשובות שתופענה במהלך הבדיקה?

בהחלט כן. מטרת בדיקת הפוליגרף היא לחשוף את השקר ואת האמת. לכן, במידה שברצונך לשנות משהו בגרסתך ניתן לעשות זאת, ואף כדאי ומומלץ לעשות זאת לפני הבדיקה, כדי לאפשר לבודק/ת להתאים את השאלות. חשוב לזכור כי בדיקת האמת אינה טובה או רעה ואינה נוקטת צד.

לפיכך, באותה המידה שהיא יכולה לחשוף את השקר, היא יכולה גם להגן על דובר האמת.

לכל תעלומה אנחנו הכתובת הנכונה

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

מאמרים נוספים בנושא

קידום עסקים באינטרנט קידום עסקים באינטרנט